نام دامنه چیست و چگونه کار می کند؟

نام دامنه چیست و چگونه کار می کند؟

نام دامنه چیست و چگونه کار می کند؟: اگر تازه کار هستید ، ممکن است شنیده باشید که برای ساخت وب سایت به دامنه نیاز دارید. افراد زیادی هستند که نام دامنه را با یک وب سایت یا سرویس میزبانی وب (Host) اشتباه می گیرند. شاید برای شما هم سوالاتی همچون سوالات زیر پیش آمده باشد:

نام دامنه چیست ؟

دامنه چطور کار می کند؟

دامنه و هاست و وب سایت چه تفاوت هایی با هم دارند؟

انواع مختلف نام دامنه چیست؟

چطور می توان یک دامنه خرید؟

و … .

تمام این سوالات و اصطلاحات مختلف ممکن است خیلی فنی به نظر برسند. در این مقاله به تمامی این سوالات جواب داده می شود.

نام دامنه چیست ؟

نام دامنه آدرس وب سایت شماست که افراد برای بازدید از وب سایت شما در نوار URL مرورگر تایپ می کنند. به زبان ساده ، اگر وب سایت شما یک خانه بود ، نام دامنه شما آدرس آن خواهد بود.

نام دامنه چیست

اینترنت یک شبکه عظیم رایانه است که از طریق شبکه جهانی کابل به یکدیگر متصل می شوند. هر رایانه ای در این شبکه می تواند با رایانه های دیگر ارتباط برقرار کند. برای شناسایی آنها ، به هر رایانه یک آدرس IP اختصاص داده شده است. IP یک سری اعداد است که یک رایانه خاص را در اینترنت شناسایی می کند. یک آدرس IP معمولی به این شکل است: ۶۶.۲۴۹.۶۶.۱  که به خاطر سپردن یک آدرس IP مانند این بسیار دشوار است. تصور کنید اگر مجبور شوید از چنین شماره هایی برای بازدید از وب سایت های مورد علاقه خود استفاده کنید!! نام دامنه ها برای حل این مشکل ایجاد شد.

اکنون اگر می خواهید از وب سایتی بازدید کنید ، نیازی به وارد کردن یک رشته طولانی از اعداد نیست. در عوض ، می توانید با تایپ یک نام دامنه در نوار آدرس مرورگر خود ، از آن دیدن کنید. به عنوان مثال elinweb.ir.

نام دامنه چگونه کار می کند؟

برای درک اینکه نام دامنه چیست و در واقع چگونه کار می کند ، نگاهی خواهیم انداخت که وقتی آن را در مرورگر خود وارد می کنید چه اتفاقی می افتد. هنگامی که یک نام دامنه را در مرورگر وب خود وارد می کنید ، ابتدا درخواستی را به یک شبکه سرور جهانی ارسال می کند که سیستم نام دامنه (DNS) را تشکیل می دهند. سپس این سرورها به دنبال نام سرورهای مرتبط با دامنه می گردند و درخواست را به آن سرورهای نامی ارسال می کنند.

به عنوان مثال ، اگر وب سایت شما در Bluehost میزبانی شود ، اطلاعات سرور نام آن به این صورت خواهد بود:

ns1.bluehost.com
ns2.bluehost.com

این سرورهای نام رایانه هایی هستند که توسط شرکت میزبان شما مدیریت می شوند. شرکت میزبان شما درخواست شما را به رایانه ای که وب سایت شما در آن ذخیره شده ارسال می کند. به این رایانه وب سرور گفته می شود که در آن نرم افزار ویژه ای نصب شده است (Apache، Nginx دو نرم افزار محبوب وب سرور هستند). وب سرور اکنون صفحه وب و اطلاعات مربوط به آن را واکشی می کند. سرانجام، این داده ها را به مرورگر ارسال می کند.

نام دامنه با وب سایت و میزبانی وب (Host) چه تفاوتی دارد؟

یک وب سایت از پرونده هایی مانند صفحات HTML ، نرم افزار سازنده وب سایت ، تصاویر و موارد دیگر تشکیل شده است. اگر نام دامنه آدرس وب سایت شما باشد، میزبانی وب خانه ای است که وب سایت شما در آن زندگی می کند. این رایانه واقعی است که پرونده های وب سایت شما در آن ذخیره می شود. به چنین رایانه هایی سرور گفته می شود و توسط شرکتهای میزبان به عنوان سرویس ارائه می شوند.

برای ایجاد وب سایت خود ، هم به نام دامنه و هم به میزبانی وب نیاز دارید. با این حال ، مهم است که به یاد داشته باشید که آنها دو سرویس جداگانه هستند و می توانید آنها را از دو شرکت مختلف خریداری کنید. اما بهتر است که هم نام دامنه و هم هاست خود را از یک شرکت دریافت کنید. با این کار می توانید به راحتی در یک حساب کاربری آنها را مدیریت کنید.

انواع مختلف نام دامنه چیست ؟

نام دامنه چیست

نام دامنه در پسوندهای مختلفی موجود است. مشهورترین آن .com است . گزینه های زیادی مانند .org ، .net ، .tv ، .info ، .io و موارد دیگر وجود دارد. بیایید نگاهی دقیق تر به انواع مختلف نام دامنه موجود بیندازیم.

دامنه سطح بالا – TLD

دامنه سطح بالا یا TLD پسوندهای دامنه عمومی هستند که در بالاترین سطح در سیستم نام دامنه لیست شده اند. صدها TLD وجود دارد ، اما مشهورترین آنها .com ، .org ، و .net هستند. سایر TLD ها کمتر شناخته شده اند و استفاده از آنها را توصیه نمی کنیم. به عنوان مثال، biz ، .club ، .info ، .agency و موارد دیگر.

دامنه سطح بالا کد کشور – ccTLD

دامنه سطح بالا کد کشور یا ccTLD نام دامنه خاص کشور است که با پسوند کد کشور مانند .uk برای انگلستان ، .de برای آلمان ، .ir برای ایران و … پایان می یابد. وب سایتهایی که می خواهند مخاطبان یک کشور خاص را هدف قرار دهند از آنها استفاده می شود.

دامنه سطح بالای حمایت شده – sTLD

دامنه سطح بالا یا sTLD با حمایت مالی دسته ای از TLD است که دارای یک حامی مالی است که نماینده جامعه خاصی است که توسط پسوند دامنه ارائه می شود. به عنوان مثال .edu برای سازمانهای مرتبط با آموزش ، .gov برای سازمان های دولتی و موارد دیگر.

چه کسی مسئول سیستم نام دامنه است؟

شرکت اینترنتی برای نامها و شماره های اختصاص یافته (ICANN) سیستم نام دامنه ها را مدیریت می کند. این یک سازمان غیرانتفاعی است که سیاست های ایجاد نام دامنه را ایجاد و اجرا می کند. ICANN به شرکت هایی به نام Domain Name Registrar برای فروش نام دامنه اجازه می دهد. این ثبت کنندگان دامنه مجاز به تغییر از طرف شما در ثبت نام دامنه هستند. شما به عنوان یک مالک نام دامنه ، مسئول این هستید که به ثبت کننده بگویید که کجا درخواست ها را ارسال کند. شما همچنین مسئول تمدید ثبت دامنه خود هستید.

چگونه یک نام دامنه برای وب سایت خود انتخاب کنیم؟نام دامنه چیست

در حال حاضر بیش از ۳۵۰ میلیون نام دامنه ثبت شده و هزاران نفر دیگر هر روز ثبت نام می کنند. این بدان معنی است که همه موارد خوب قبلاً ثبت شده اند یا خیلی زود ثبت می شوند. این امر فشار زیادی را به کاربران جدید وارد می کند تا ایده دامنه ای برای وب سایت خود ارائه دهند. در اینجا لازم است دو نکته مهم را درنظر داشته باشید که به شما در انتخاب نام دامنه برای وب سایتتان کمک می کند:

  • نام دامنه را کوتاه انتخاب کنید تا به راحتی به یاد آورده شود.
  • نامی انتخاب کنید که تلفظ  آن آسان باشد.
  • حتی الامکان از خط فاصله استفاده نکنید.

چگونه نام دامنه بخریم؟

حالا که دانستید نام دامنه چیست ، باید بدانید که چگونه نام دامنه بخرید. شما می توانید نام دامنه ها را از یکی از ثبت نام کنندگان دامنه خریداری کنید. با این حال ، خرید دامنه به طور خودکار به شما سرویس میزبانی (host) نمی دهد. برای آن ، شما به یک حساب میزبانی وب نیز نیاز دارید. بسیاری از شرکت های میزبان وردپرس خدمات ثبت دامنه را نیز ارائه می دهند. با این کار می توانید هر دو سرویس را در یک حساب مدیریت کنید و همچنین نیازی به نگرانی در مورد تغییر تنظیمات نام سرور برای دامنه خود ندارید. یکی از شرکت هایی که در زمینه ارائه هاست و دامنه فعالیت دارد، mihanwebhoat.com است.

سوالات متداول درباره نام دامنه

در زیر پاسخ برخی از سوالات متداول در مورد نام دامنه آورده شده است.

  • زیر دامنه چیست؟

پس اینکه گفتیم نام دامنه چیست حالا لام است بدانیم زیر دامنه چیست. زیر دامنه در اصل یک دامنه کودک با نام دامنه اصلی است. به عنوان مثال ، videos.elinweb.ir یک زیر دامنه از elinweb.ir است. به محض ثبت دامنه ، شما مجاز به ایجاد دامنه های فرعی توسط خودتان هستید. از دامنه های فرعی معمولاً وب سایت ها برای ایجاد سایت های کودک با همان نام دامنه استفاده می کنند. به عنوان مثال ، یک وب سایت تجاری می تواند یک زیر دامنه برای وبلاگ یا فروشگاه آنلاین خود به عنوان store.example.com یا blog.example.com ایجاد کند.

  • آیا می توانم ثبت نام دامنه خود را لغو کنم؟

برخی از ثبت کنندگان دامنه به شما این امکان را می دهند ثبت دامنه خود را در هر زمان لغو کنید. اگر ثبت نام خود را لغو کنید ، ثبت نام برای دیگران در دسترس خواهد بود. سایر ثبت نام کنندگان دامنه به شما این امکان را می دهند که به راحتی اجازه دهید ثبت دامنه شما منقضی شود.

  • آیا می توانم وب سایت خود را به نام دامنه دیگری منتقل کنم؟

در پاسخ باید بگوییم بله . می توانید نام دامنه خود را به سمت سرور میزبان خود هدایت کنید. همچنین می توانید هر دو نام دامنه را به یک وب سایت نشان دهید. با این حال ، موتورهای جستجو آن را محتوای تکراری می دانند و این بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر می گذارد.

  • آیا می توانم یک نام دامنه بفروشم؟

بله ، شما می توانید نام دامنه خود را بفروشید. نام دامنه مانند املاک و مستغلات برای وب است. تقاضای زیادی برای نام دامنه های سفارشی با مارک خوب وجود دارد.

  • حریم خصوصی دامنه چیست؟ آیا به آن احتیاج دارم؟

ICANN از افرادی که نام دامنه خود را ثبت می کنند می خواهد تا یک ایمیل ، آدرس فیزیکی ، شماره تلفن و سایر اطلاعات شخصی ارائه دهند تا در دسترس عموم قرار گیرد. حریم خصوصی دامنه یک سرویس الحاقی جداگانه است که توسط ثبت کنندگان دامنه به فروش می رسد. این سرویس به شما امکان می دهد اطلاعات پروکسی را به جای اطلاعات شخصی واقعی خود نشان دهید. اگر نخواهید نیازی به خرید حریم خصوصی دامنه نیست. اما اگر نگران حریم خصوصی هستید ، می توانید این سرویس را با هزینه کمی خریداری کنید.

  • آیا می توانم بیش از یک نام دامنه خریداری کنم؟

بله ، شما می توانید هر تعداد نام دامنه را که دوست دارید خریداری کنید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا علاوه بر یادگیری اینکه نام دامنه چیست ، بتوانید تفاوت میان نام دامنه را با یک وب سایت یا سرویس میزبانی وب (Host) تشخیص دهید. گروه طراحی وب سایت الین وب آماده است تا شما را در راه اندازی کسب و کار آنلاین مخصوص به خودتان همراهی کند. ما می خواهیم بخشی از دلیل موفقیتتان باشیم. پس با ما همراه باشید.

مونا ارادتی

مونا ارادتی

مونا ارادتی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات. همیشه در حال یادگیری چیزهای جدید هستم.
مونا ارادتی

مونا ارادتی

مونا ارادتی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات. همیشه در حال یادگیری چیزهای جدید هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگر مایلی تا از تخفیف دوره ها با خبر بشی یا جز اولین افرادی باشی که از انتشار دوره ها و آموزش های جدید خبردار میشه، عضو خبرنامه شو.