زبان های برنامه نویسی در توسعه وب

زبان های برنامه نویسی در توسعه وب

زبان های برنامه نویسی در توسعه وب : با محبوبیت و پیشرفت در فن آوری وب ، داشتن هر وب سایت و کارایی بسیار کاربردی و بصری جذاب برای همه مشاغل ضروری است. روندی که از طریق آن یک وب سایت خوب ، برنامه های تلفن همراه یا سایر سیستم عامل های مشابه ایجاد می شود به عنوان توسعه وب شناخته می شود.

یکی از کاملترین جنبه های توسعه وب برنامه نویسی وب است که با کمک زبان های برنامه نویسی به دست می آید. زبان های توسعه وب بسترهایی هستند که از طریق آنها دستورالعمل ها به یک دستگاه ابلاغ می شود و اقدامات دنبال می شوند.

در این مقاله ، ما درباره ۱) زبان های توسعه و برنامه نویسی وب و همچنین ۲) تمرکز روی محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در دنیا می آموزیم.

توسعه وب: مقدمه

 

زبان های برنامه نویسی

توسعه وب اصطلاحی است که برای اشاره به روند ایجاد یک وب سایت استفاده می شود و می تواند از ایجاد یک صفحه ساده تا یک سری صفحه پیچیده باشد. توسعه وب شامل چندین عمل یا شیوه است و برخی از آنها شامل طراحی وب ، ایجاد محتوا ، برنامه نویسی ، کارهای امنیتی شبکه و همچنین اسکریپت نویسی سمت مشتری یا سرور و غیره است.

در چند سال اخیر ، توسعه وب تعریف ایجاد را انجام داده است در چند سال اخیر ، توسعه وب، تعریف ایجاد سیستم های مدیریت محتوا یا CMS را اتخاذ کرده است که مرحله میانی بین کاربر و بانک اطلاعات است. برای دنبال کردن توسعه وب به عنوان یک حرفه ، یکی از مهمترین مواردی که شما باید در نظر بگیرید ، تخصص در زبان های برنامه نویسی است.

 

زبان های برنامه نویسی چیست؟

 

از زبان های برنامه نویسی برای کنترل عملکردهای یک ماشین استفاده می شود. چنین زبانی هنگامی که به شکلی طراحی شده باشد که از طریق آن دستورالعمل ها به یک سیستم رایانه ای منتقل شود ، زبانی به صورت درست تدوین یا ساخته شده است. از زمان اختراع رایانه ها ، هزاران زبان برنامه نویسی ایجاد شده است ، و هر ساله تعداد بیشتری زبان ایجاد می شود.

یک زبان برنامه نویسی به طور کلی به دو مؤلفه تقسیم می شود که معنایی و نحو هستند. نحو شکل یا نوع است. معنایی، معنای آن نوع یا فرم است. هر زبان برنامه نویسی متفاوت است؛ از یک طرف ، برخی ممکن است توسط یک اسناد مشخصات مشخص شده باشند ، برخی دیگر ممکن است اجرای غالب یا مرجع داشته باشند. بنابراین یک زبان برنامه نویسی به طور گسترده ای علامتی است که به نوشتن برنامه هایی که به عنوان الگوریتم مشخص شده اند کمک می کند.

 

صفات یک زبان برنامه نویسی

 

از ویژگی های یک زبان برنامه نویسی می توان به صفت های آن اشاره کرد. در زیر سه ویژگی اصلی چنین زبانهایی وجود دارد که باید درباره آنها بدانید:

انتزاعات

بیشتر زبان های برنامه نویسی دارای قوانین خاصی هستند که به ما کمک می کنند ساختار داده ها را تعریف یا علامت گذاری کنیم و همچنین نحوه اجرای دستورات را دستکاری کنیم. به این قوانین انتزاعی گفته می شود. هر زبان باید توسط تجریدهای کافی پشتیبانی شود و این نیاز توسط اصل انتزاع تعریف می شود. در بعضی موارد ، اصل انتزاع به عنوان توصیه هایی که به یک برنامه نویس وب ارائه می شود بدست می آید تا او از شکل صحیح استفاده از انتزاعات استفاده کند.

عملکرد و هدف

هنگامی که از یک زبان برنامه نویسی استفاده می کنید ، علاوه بر این که کار نوشتن را به تنهایی انجام می دهید ، به کمک سیستم رایانه ای که محاسبات را انجام می دهد یا الگوریتم را کنترل می کند ، نیز نیاز دارید. رایانه همچنین دستگاههای خارجی مرتبط مانند چاپگر ، روبات ها و غیره را کنترل می کند. بنابراین تعریف کامل یک زبان برنامه نویسی شامل یک توضیحات یا یک ماشین یا پردازنده است که برای آن زبان ایده آل شده است. این یکی از دلایلی است که زبان های برنامه نویسی با زبان های متقابل انسان متفاوت است.

قدرت بیان

زبانها بیشتر توسط محاسباتی که قادر به بیان آنها هستند طبقه بندی می شوند. این قدرت بیانگر ویژگی دیگر زبانهای برنامه نویسی است و از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

عواملی که باید هنگام انتخاب یک زبان برنامه نویسی در نظر گرفته شوند

 

زبان های برنامه نویسی

از آنجا که انواع مختلفی از زبان های برنامه نویسی وجود دارد ، این انتخاب برای  یک توسعه دهنده وب سایت دشوار است که از کدام یک استفاده کند و کدام یک را کنار بگذارد. برای تصمیم‌گیری ، عوامل خاصی وجود دارد و آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • بستر هدفمند – اولین چیزی که باید تصمیم بگیرید این است که برنامه در کجا اجرا خواهد شد. همه زبانها قادر به اجرای انواع سیستم عامل نیستند. به عنوان مثال ، برنامه‌ای که به زبان C نوشته شده است نیاز به کامپایلر دارد که روی سیستمهای مبتنی بر ویندوز و لینوکس اجرا شوند.
 • مطابقت دامنه زبان – زبان باید بر اساس دامنه مشکلی که دارید انتخاب شود. یکی از راه‌های بهتر برای انجام این کار این است که زبان دیگری که در همان حوزه یا صنعت استفاده می‌کنند جستجو کنید.
 • کارآیی – کامپایلرها با زبانی که انتخاب می‌کنید ، باید کارآمد باشند تا زبان سریع اجرا شود.
 • عملکرد – زبانی که شما انتخاب می‌کنید باید به اندازه کافی انعطاف‌پذیر باشد تا به شما امکان دهد برنامه ها یا ویژگی‌های بیشتری را در آن اضافه کنید.
 • در دسترس بودن کتابخانه ها – باید کتابخانه ای وجود داشته باشد که بتواند تمام مشکلات شما را با زبانی که برای توسعه وب انتخاب می کنید، حل کند.
 • اندازه پروژه – دو نوع برنامه نویسی وجود دارد: بزرگ و کوچک. شما باید زبانی را انتخاب کنید که بتواند از علت شما پشتیبانی کند و به اندازه پروژه مناسب باشد.
 • زمان تولید – حتماً آن زبان را انتخاب کنید که بسیار رسا باشد و زمان لازم برای تولید برنامه‌ها یا کدها برای شما بسیار آزار دهنده نباشد.
 • پشتیبانی ابزار – یک زبان ابزارمحور بخرید که عناصر و روشهای زیادی را برای ویرایش ، کنترل و کار به شما ارائه می دهد.

مهم ترین زبانهای برنامه نویسی

 

جهان زبان های برنامه نویسی گسترده است و دانستن همه یا یادگیری هر یک از آنها نه عملی است و نه ممکن. اگر شما یک توسعه دهنده هستید که علاقه مند به یادگیری مفیدترین و محبوب ترین آنها هستید ، پس ابتدا باید بدانید که کدام یک از هزاران زبان برای یادگیری است. خوشبختانه ، وب سایت ها و سیستم عامل های خاصی وجود دارند که با توجه به محبوبیت خود ، لیست هایی از زبان های برتر ایجاد می کنند. در ادامه ۷ مورد از مهم ترین زبان های برنامه نویسی را مطرح می کنیم.

 

HTML

 

زبان های برنامه نویسی

HTML طرح و ساختار وب سایت شما را تشکیل می دهد. این زبان پویا است و به شما امکان می دهد با استفاده از کد کمتری یک وب سایت زیبا ایجاد کنید. HTML برای ایجاد یک نقطه شروع برای وب سایت استفاده می شود و همان چیزی است که بیشتر صفحات استاتیک شما از آن شروع می شوند. یک راه بهتر برای درک این زبان ، در نظر گرفتن آن به عنوان اسکلتی است که وب سایت شما را در کنار هم قرار می دهد.

 

CSS

 

زبان های برنامه نویسی

CSS زبانی است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای سبک سازی وب سایت استفاده کنند. CSS یا Cascading Style Sheets یک زبان نشانه گذاری است. هنگامی که با HTML زوج شد ، CSS به یک توسعه دهنده اجازه می دهد تصمیم بگیرد و تعریف کند که یک صفحه وب یا یک وب سایت در نهایت چگونه به نظر می رسد یا چگونه برای بازدید کنندگان پلت فرم وب ظاهر خواهد شد.

برخی از عناصری که CSS بر آنها تأثیر می گذارد شامل اندازه فونت ، سبک قلم ، طرح کلی ، رنگ ها و سایر عناصر طراحی می باشد. این یک زبان نشانه گذاری است که می تواند برای انواع مختلفی از اسناد از جمله اسناد ساده XML ، اسناد SVG و همچنین اسناد XUL اعمال شود.

برای اکثر وب سایتهای سراسر جهان ، CSS بستری است که در صورت نیاز به کمک به منظور ایجاد صفحه های جذاب و بصری کمک می کند و نه تنها در ایجاد برنامه های وب بلکه در برنامه های موبایل نیز استفاده می شود.
نحو این زبان کاملاً شبیه HTML و XHTML است که در هماهنگی و ترکیب یکدیگر خوب کار می کنند. برگه های سبک موجود در CSS شامل یک انتخاب کننده و اعلام کننده است. نحو ساده این زبان از چندین کلمه انگلیسی زبان برای تعریف ویژگی های یک ظاهر طراحی شده استفاده می کند.

 

PHP

 

زبان های برنامه نویسی

اصطلاح “PHP” یک زبان اسکریپت نویسی سمت سرور است که نه تنها برای توسعه وب بلکه به عنوان یک بستر برنامه نویسی با هدف کلی طراحی شده است. این یک زبان پرکاربرد است که در سال ۲۰۰۴ ایجاد شد و در حال حاضر بیش از ۲۰۰ میلیون وب سایت در سراسر جهان دارد. برخی از نمونه های محبوب وب سایت های ایجاد شده توسط این پلتفرم شامل Facebook ، WordPress و Digg.com هستند.

PHP یک زبان اسکریپت تفسیری است که به معنی آن است که معمولاً توسط یک مترجم پردازش می شود. به همین دلیل ، این زبان برای برنامه نویسی سمت سرور مناسب است که وظایف سرور در هنگام روشن شدن روند توسعه وب سایت مرتباً انجام می شود.

موارد زیر چند نکته دیگر است که به شما در درک بهتر زبان کمک می کند:

 • PHP یک زبان منبع باز و سریع نمونه سازی است.
 • این زبان با سیستم عامل مستقر در UNIX و همچنین با Windows OS سازگار است.
 • برخی از صنایعی که از PHP بیشتر استفاده می شود شامل مشاغل راه اندازی ، برنامه های تبلیغاتی و سازمان های نرم افزاری کوچک و همچنین آژانس های رسانه ای است.
 • این زبان می تواند مستقیماً در HTML تعبیه شود.

 

JavaScript

 

زبان های برنامه نویسی

JavaScript یکی از محبوب ترین و پویا ترین زبان های برنامه نویسی است که برای ایجاد و توسعه وب سایت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این زبان قادر به دستیابی به موارد مختلفی از جمله کنترل مرورگر ، ویرایش محتوای روی سندی است که نمایش داده شده است ، اجازه می دهد تا اسکریپت های سمت مشتری با کاربران و همچنین ارتباطات ناهمزمان ارتباط برقرار کنند.
این برنامه توسط Netscape ساخته شده است و بسیاری از نحوهای آن را از زبان C وام گرفته است. جاوا اسکریپت در ایجاد برنامه های دسکتاپ و همچنین در توسعه بازی ها بسیار گسترده و مؤثر استفاده می شود.

یکی از بهترین موارد JavaScript برای شما به عنوان یک توسعه دهنده یا صاحب وب سایت این است که این یکی از معدود زبان های برنامه نویسی است که بدون نیاز به کامپایلر یا افزونه توسط همه مرورگرهای اصلی پذیرفته و پشتیبانی می شود. همچنین می توانید با سیستم عامل هایی که مبتنی بر وب نیستند هم کار کنید ، به عنوان مثال ویجت های رومیزی و اسناد PDF. این یک زبان چند پارادایم به معنی ترکیبی از ویژگی ها است. همچنین ، JavaScript از سبک های برنامه نویسی کاربردی و شی گرا پشتیبانی می کند.

جاوا اسکریپت در بسیاری از جنبه های توسعه وب استفاده می شود. توسعه دهندگان وب از این زبان برای اضافه کردن عناصر تعاملی به وب سایت های خود استفاده می کنند. تعامل کاربر برای مشاغل شما مهم است ، و توسعه دهنده وب شما باید عناصر JavaScript را در طراحی شما بگنجاند.

 

Java

زبان های برنامه نویسی

جاوا یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی بسیار محبوب و پرکاربرد است که می توانید برای توسعه وب در نظر بگیرید. این زبان یک زبان شیء گرا و کلاس محور است که در دهه ۱۹۹۰ توسط Sun Microsystems ایجاد شده است. از آن زمان ، این زبان همچنان به عنوان درخواستی ترین زبان شناخته می شود و همچنین به عنوان یک بستر استاندارد برای شرکت ها و چندین توسعه دهنده موبایل و بازی در سراسر جهان عمل می کند.

این برنامه به گونه ای طراحی شده است که در چندین نوع سیستم عامل کار می کند و همچنین زبان جاوا قابل حمل است. این بدان معنی است که اگر برنامه ای روی سیستم عامل Mac نوشته شده باشد ، می تواند در سیستم عامل های مبتنی بر ویندوز نیز اجرا شود. . جاوا در تولید اکثر برنامه های اندرویدی استفاده می شود. مطالعات نشان داده است که بیش از ۱۵ میلیارد دستگاه از جاوا به نوعی استفاده می کنند.

 

python

 

زبان های برنامه نویسی

پایتون یک زبان برنامه نویسی بسیار کاربردی و همه منظوره است که از نظر ماهیتی پویا است. پویا بودن در طبیعت بدان معنی است که شما به عنوان یک توسعه دهنده می توانید بدون نیاز به کامپایلر کد را بنویسید و اجرا کنید. طراحی زبان به گونه ای است که از خوانایی کد پشتیبانی می کند ، بدین معنی که نحو آن به گونه ای است که برای بیان یک نقطه یا یک مفهوم فقط چند خط کد لازم است. این مفهوم قابلیت خواندن کد در مورد جاوا و سی ++ و غیره نیز امکان پذیر است. این یک زبان سطح بالا یا پیشرفته است که درک و یادگیری برای مبتدیان آسان است.

برخی از برنامه هایی که از پایتون تغذیه می شوند Instagram و Pinterest هستند. علاوه بر این ، برخی از سیستم عامل های وب دیگر که از پایتون پشتیبانی می شوند عبارتند از: جنگو ، گوگل ، ناسا و یاهو و غیره. برخی دیگر از ویژگی های این زبان شامل مدیریت خودکار حافظه ، کتابخانه بزرگ و پشتیبانی از بسیاری از پارادایم ها است.

 

SQL

 

زبان های برنامه نویسی

SQL یکی از زبان های برنامه نویسی پرس و جو از پایگاه داده است که هنگام محاسبه مقدار زیادی از داده ها از وب سایت شما استفاده می شود. استفاده از SQL به شما امکان می دهد تا داده ها را از پایگاه داده های مختلف جمع آوری کرده و از آن برای تهیه وب سایت خود برای مخاطبان مورد نظر خود استفاده کنید. این زبان به تنهایی مورد استفاده قرار نمی گیرد. در عوض ، با دیگران جفت می شود تا از بانک اطلاعات مشتری و توسعه وب سایت خود نهایت استفاده را ببرید.

طراحان و توسعه دهندگان وب ممکن است برای بسیاری از ما همچون جادوگران به نظر برسند ، اما بیش از این ، آنها هنرمند هستند  و برخلاف سایر اشکال هنری ، فرم و عملکرد باید یکپارچه با هم کار کنند. کدگذارها می خواهند سایتها به خوبی کار کنند و از نظر مشاغل و مشتریان خوب باشد.

 

گروه طراحی وب سایت الین وب آماده است تا شما را در راه اندازی کسب و کار آنلاین مخصوص به خودتان همراهی کند. ما می خواهیم بخشی از دلیل موفقیتتان باشیم. پس با ما همراه باشید.

مونا ارادتی

مونا ارادتی

مونا ارادتی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات. همیشه در حال یادگیری چیزهای جدید هستم.
مونا ارادتی

مونا ارادتی

مونا ارادتی هستم، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی فناوری اطلاعات. همیشه در حال یادگیری چیزهای جدید هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اگر مایلی تا از تخفیف دوره ها با خبر بشی یا جز اولین افرادی باشی که از انتشار دوره ها و آموزش های جدید خبردار میشه، عضو خبرنامه شو.